Meie tudengite kogemused

Meie tudengite kogemused

Solomon Kunle Omogbemi Majandus-ja ärijuhtimine, Dabrowa Gornicza, Poola, The University of Dabrowa Gornicza 2015/16 kevadsemester
My Erasmus+ experience started when I heard and applied for the schorlarship. The encouragement I received from Euroakadeemia was fantastic. Initially, I had the plan to apply to a U.K institution but I was encouraged by the dean of Facaulty of Business Management to go to Poland as Euroakadeemia already had an existing partnership with The University of Dabrowa Gornicza.

Arriving in Poland was not difficult because the support from the Dabrowa University Gornicza the recieving institution. The University in Poland was fantastic from the time my offer was accepted till I left.

My classes were wonderful. There were lots of practical sessions with student’s presentations, group works and debates. The relationship between lecturers and students, were  also very cordial. My stay in Poland came in with a lot of activities both academic and social. I met lots of other students from United State of America, Ukraine, Turkey, Azerbaijan, Bulgaria, Uzbekistan, Congo Democratic Republic etc. The Erasmus+ students were taken on a tour to see some of the historical places in Poland in two different cities Krakow and Wracław.

I took active part in the International Students Day, and also help to form a music band for the school known as the “FANTASTIC 5”. I was also a part of the “Summer University” organised by the University. By the end of the programme,  I given a special recognition award for Excellent Contributions to Dimensions on International Education.

This experience remains for now one of the best educational experiences I ever had.

Solomon

Ivan Janutenas Sisearhitektuur Covilha, Portugal Universidade da Beira Interior 2014/15 kevadsemester
Veetsin oma Erasmuse semestri Portugalis, Covilhas. See on väike ja hubane linn Serra da Estrela mäestikus. Otsus minna tuli kiiresti, peaaegu spontaanselt. Sel hetkel polnud minu jaoks oluline niivõrd koht, kuivõrd võimalus näha teistsugust maailma, lihtsalt vahetada keskkonda. Ja see mägilinn, kus end üks hetk leidsin, sai mulle väga armsaks koduks, mis viis mind kokku paljude uute, siiani lähedaste sõpradega. Tõenäoliselt suurimaks motivatsiooniks oligi leida endale sõpru üle maailma ning tutvuda uute ja minu jaoks eksootiliste kultuuridega.

Kohe saabudes sai osaks väga lahke ja soe vastuvõtt kohalike ESNi inimeste poolt. Meie tuutor oli üks kohusetundlikumaid ja lõbusamaid nende hulgast. ESN tegi elu seal väga huvitavaks tänu erinevatele üritustele ja põnevatele reisidele.

Väga meeldis UBI õppekeskkond. Lemmik koht kogu linnakus oli ülikooli kohvik, kus avanes imeline vaade ümbritsevatele mägedele, nii et tundus justkui viibiksid vabas looduses.

Elamine ja söök olid seal üllatavalt isegi odavamad, kui meil Eestis. Seetõttu õnnestus osa säästudest kulutada reisimisele, mida soovitan soojalt kõigile, kes plaanivad vahetustudengiks minna.

Tagantjärele vaadates võin öelda, et need kuud Portugalis muutsid mind sõbralikumaks, lahkemaks, avatumaks. Minu maailmapilt laienes oluliselt, nii et see lühike periood mõjus kogemusena justkui 5 aastat. Selle aja sees jõudsin armuda, leida lähedasi sõpru ja õppida uusi keeli (portugali ja hispaania), ning loomulikult kokku kasvada sealse toidukultuuriga – vinho do porto, vinho verde, pastel de nata, francesinha, bacalhau.

Elamine ja õppimine teises keskkonnas õpetas mind kiiresti mõtlema ja kohanema. Tulevastele vahetustudengitele: paremaks kohanemiseks olge ise julgem sõbrunemisel ja avage end, tutvustage oma tausta, kultuuri ja huvialasid. Ärge kartke teha esimest sammu uuel teel! See on alati huvitav 🙂

 

Jelena Kudrjavtseva Moedisain London, UK Äsjalõpetanute praktikal 5 kuud, september 2014 – jaanuar 2015

I was really happy to take part in Erasmus+ programme. The process of application was not hard at all and academy was very helpful and supportive. Finding the company and getting a position in it was quite challenging due to very high competition in London. My advice would be to start looking for an internship a couple of months in advance and checking the job description carefully to make sure you will benefit and learn something new in the industry and not waste your time. Be strong, be ambitious, be confident, but always respectful, polite and humble. Know your rights, but be diligent and professional. Erasmus sponsorship really helped me with living and working in such expensive city as London. I have to admit, I still had to work part-time in order to pay the rent and travel expenses as they were crazily expensive. Erasmus helped me to gain experience within design sector and moreover it helped me to start living in a new place. Now I am living in London and continue to pursue my career within design and I am happy I had a chance to obtain priceless knowledge and experience whilst supported by Erasmus programme.
 

Olga Hohlova Ärijuhtimine Bialystok, Poola University of Finance and Management 2013/14 kevadsemester

Tulevased Erasmuse tudengid, ärge kartke, vaid taotlege julgesti vahetusüliõpilasena minekut! Täiendage oma inglise keele oskust, proovige õppida mingis muus keeles, mitte ainult emakeeles. Mida vapram te olete, seda enesekindlamaks saate. Soovitan võimalusel valida elukohaks ühiselamu, kus saate kokku puutuda erineva kultuuri ja religiooniga inimestega. Elamine ja suhtlemine teistsuguse kultuuritaustaga inimestega rikastas mind väga.

Ma pidasin Bialystoki väikeseks ja rahulikuks linnaks, aga sattusin linna, mis oli üliõpilasi täis. Oli väga rõõmus ja lärmakas. Õppimise koha pealt puutusin kokku pisut erineva lähenemisega – mul tuli teha mitu projekti ja palju grupitööd, mida kogukõrgkooli õpingutes pole seni olnud. Muutusin tublisti enesekindlamaks, kui olin varem.

Kindlasti tuleks teha ettevalmistused õigel ajal (dokumendid, leping, piletid välismaale), käia enne keelekursustel ning saada teada välisriigi kultuurist. Lõpetuseks mõned soovitused veel:

  •  Kui lähed Poola õppima, võta kindlasti poola keele kursus (WSFIZ´is oli selline võimalus)! Läheb vaja.
  •  Bialystok´is pole sefiiri (kui armastad sefiiri, võta kaasa!). Kohukesi ka pole kahjuks.
  •  Raamatupoodides ei näinud ühtegi raamatut inglise keeles. Pidin kodust tooma.
 

Jaana Albert Sisearhitektuur Covilha, Portugal Universidade da Beira Interior 2013/14 kevadsemester

Olin Erasmus Portugalis, väikeses Covilha-nimelises linnas Portugali kõrgeima mäe nõlval. Valisin Covilha, kuna tahtsin elada mõnda aega mägede vahel. Pealegi arvasin ja arvan ka praegu, et Lissaboni või mõnda teise suuremasse linna võin tulevikus niigi sattuda. Et eelnvalt portugali keelt õppida, osalesin ka EILC (Erasmus Intensive Language Course) programmis. Veetsin kaks imelist nädalat Lissaboni lähedal Santaremis, kus sain tuttavaks inimestega eri maadest, omandasin algtasemel keele ning teadmised Portugali ajaloost ja kultuurist. Keelekursus andis hea võimaluse harjuda rahvusvahelise seltskonna ja inglise keele rääkimisega.

Covilhas elasin ühiselamus, mis vastavalt Lõuna-Euroopa tavadele ei omanud eriti head küttesüsteemi. Tuba jagasin ühe tüdrukuga ning vannituba veel kahe tüdrukuga. Tegu oli 4-se boksiga, kus oli kaks magamistuba, wc, dušš ja nö. eesruum mikrolaineahju, külmiku ja kahe kraanikausiga.

Õpingute koha pealt oli väga erinevaid suhtumisi. Mul oli vaid 4 ainet, kuid loengud toimusid esmaspäeva hommikust neljapäeva õhtuni 5 erineva õppejõuga. Portugallaste suhtumine aega ja distsipliini on meie omast üsna erinev. See kehtib ka õppejõudude puhul, mis tähendab, et loengud toimusid peamiselt vastavalt õppejõu tujule. Kohalike tudengitega suheldes selgus, et Erasmuse osalemine loengutes on üsna ebatavaline. Varasematel semestritel olid nad näinud enda Erasmuse kaastudengeid vaid 3-4 korda, kuid mind põhimõtteliselt iga päev. Mõneti on see ka mõistetav, kuna loengud olid portugalikeelsed ja enamik hindelisest tööst valmis siiski kodus, seega ei näinud paljud põhjust kohale minna. Arvan, et Erasmusena on väga tähtis proovida suhelda ka kohalike tudengitega, sest niimoodi õpib ise ja ka nemad palju uut ja huvitavat.

Alati, kuid eriti võõras keskkonnas viibides, tuleb katsuda säilitada kaine mõistus, mis võimaldab leida lahenduse igas olukorras, olgu see siis kotivargus või kui ollakse ilma öömajata ja rahata võõras kohas või peab sõbrale kiirabi kutsuma. Erasmus on parim võimalus saada kiirelt kogemus väga paljudes erinevates olukordades, mida enne ei oska isegi ette kujutada. Lisaks saab selgeks, kes on tõelised sõbrad, keda tuleb hoida, ja kes  tuttavad, kellega saab koos vaid pealiskaudset juttu ajada. Mainin veel, et Covilha linnas on väga hea ESN (Erasmus Student Network), kes korraldab palju üritusi, ning erinevalt suurtest linnadest, ollakse kui üks suur armastav pere. Viis kuud Covilhas on olnud minu üks parimaid ja huvitavamaid aegu elus.

 

Jevgeni Malõšev Tõlketeaduskond Türgi, Istanbul Beykent University 2013/14 sügissemester

Olin varem Türgis käinud kuus korda ning sealse kultuuriga enda arvates üsna tuttav, kuid Istanbuli polnud ma seni sattunud. Linn andis võrratu kogemuse oma mitmekesisuses, ühendades erinevaid kultuure, religioone ning võimast ajaloolist tausta. Kui paljude Erasmuse tudengite puhul on esmatähtsad just inimesed, kellega nad on tutvunud, siis minu jaoks oli kõige suurem elamus Istanbul ise, linna energia, nö „maagia“.

Õpingud Beykenti ülikoolis olid huvitavad eelkõige kolmest aspektist: kokkupuude türklastega, tutvumine türgi haridussüsteemiga ning võimalus kasutada õpingutes ka emakeelt (vene keel).

Siiski peab ütlema, et esmane ja kõige olulisem Erasmuse õpingute juures on kogemus, mis saadakse võõral maal elades. Istanbul pakkus mulle tõelise kultuurišoki :), mis jääb meelde alatiseks.

 

Kristiina Ostrat  Moedisain Hispaania, Madrid Instituto Europeo di Design 2013/14 sügissemester

Erasmuse programmis osalemine on kindlasti üks õigemaid otsuseid õpingute jooksul. Väliskõrgkoolis õppimine on asendamatu võimalus saada aimu sellest, kuidas tehakse asju mujal ning ammutada ideid ja inspiratsiooni selleks, et teha ise asju paremini. Kuna Eesti disainimaastik on väga väike ning tulevased tegijad väljuvad 3-4 kõrgkoolist, siis tahest tahtmata on disainerite taust ja käekiri tihti üpriski sarnane. Välismaal omandatud kogemus on parim uute ideede, tehnikate ja võibolla hoopis teise vaatenurga kasvupinnaks. Päevast päeva uute kursakaaslastega külg külje kõrval õppides, vaeva nähes, rõõmustades ja naerdes tekivad sõbrad koguks eluks ning miks mitte väärtuslikud kontaktid ja kolleegid tööeluks. Viibimine igapäevaselt teises riigis on kiireim võimalus keeleõppeks, mida tasub kindlasti kasutada. Osaledes keelekursusel, nähes vaeva ja kasutades iga võimalust praktiseerimiseks on täiesti võimalik keel poole aastaga suhtlemistasandil omandada (milleks muidu kulub ligikaudu paar aastat). Osalemine teises kultuuriruumis aga avardab silmaringi, vormib väärtushinnanguid ja kasvatab eneseteadvust.
 

Jelena Kudrjavtseva Moedisain Hispaania, Madrid Instituto Europeo di Design 2012/13 kevadsemester

Välismaal õppimine, võõrkeele praktiseerimine seda rääkivate inimeste seas ning tutvumine teise maa ja kultuuriga päris lähedalt, seal ise elades, mitte turistina – sellest olin varem vaid unistanud. 2013 aasta kevadel sai minu unistus teoks – läksin õppima Hispaaniasse Madridi!

Tuleb tunnistada, et see polnud sugugi nii lihtne, kui võiks tunduda. Kõigepealt tuli mul täita päris palju pabereid, seejärel leida taskukohane elamiskoht. Asjaajamist saatis ikka ja jälle mure, kas kõik saab tehtud nii, nagu peab. Tagantjärele võin öelda, et see vaev tasus end kuhjaga! Elamine kaunis kohas, värvikas elustiil koos paljude võimalustega, erinevad üritused, näitused, ümber andekad inimesed. Iga päev seal andis juurde midagi uut ja huvitavat.

Niisiis, kui oled vapper ja võtad raskusi kui väljakutseid, kui tahad saada uusi kogemusi ning leida inspiratsiooni, tuleks sul Erasmusega välismaale minna! See on väga väärtuslik, unustamatu ja rikastav kogemus.

 

Laura Meier Sisearhitektuur Portugal, Lissabon Universidade Lusófona de Humanidades e Tecnologias 2012/13 kevadsemester

Veetsin enda parima aja elust Lissabonis õppides. Mõte kuhugi Erasmusega minna tekkis lihtsalt ühtäkki. Kohe pommitas mind miljon küsimust, et kuidas ma nüüd siis nii lähen ja kuidas ma üldse hakkama saan. Aga kui oled tahtmist täis, siis saad kõigega hakkama! Seal olles tuli ette küll mingeid väikeseid tõrkeid, kuid tagasi vaadates ei meenu mulle ühtegi negatiivset emotsiooni kogu selle aja jookul. Kõige kallimad mälestused on muidugi erasmuse perest, kellega koosveedetud aega jään igal juhul igatsema. Minu Portugali-kogemus ei piirdunud üksnes Lissaboniga, vaid külastasin mitmeid teisi linnasid, lisaks veel Madeirat ja ka Hispaaniat. Kindlasti tasub eelnevalt raha koguda, et sellest kogemusest KÕIKE võtta! Õppides tundsin ma küll vahel, et ma oleks justkui kosmosest tulnud, kuna kõik oli nii erinev. Sealsed õpetajad on nii rahulikud ja arvestavad sinuga. Naljakas on veel see, et kõik suudavad alati hilineda ja mitte 1-2 minutit vaid 15-60 minutit. Ka on õpetamise tehnikad seal erinevad. Kindlasti soovitan enne minekut kohalikku keelt õppida, kasvõi natukenegi, nii on lihtsam hakkama saada.
 

Pavel Arnold Sisearhitektuur Portugal, Lissabon Universidade Lusófona de Humanidades e Tecnologias 2011/2012 õ/a kevadsemester

Elasin ja õppisin Lissabonis Erasmuse tudengina 5 kuud. Valitud ained: -Disaini tehnoloogia -Arvuti abil projekteerimine -Kaasaegne kunst -Kujutav kunst -Tootedisain ja ruumikujundus.
Kogu koolitus toimus portugali keeles…ehkki õppejõududega sai suhelda ka inglise keeles ilma probleemideta.
Üldiselt oli õpe seal väga hea. Huvitavad õppejõud, head õpingukaaslased, mugav metroo, hea ilm, ilusad modellid joonistamiseks poseerimas, portvein …
NB! Kindlasti leidke enne ärasõitu endale elukoht. Hakake seda otsima võimalikult varakult, muidu võib palju probleeme tekkida.
Iga kogemus on hea kogemus ja Lissabonis saadud kogemused on hindamatud.
Loe lisaks
 

Egle Parts Keskkonnakaitse Läti, Valmiera Baltic International Summer School, 29.07. – 12.08.2012

Suvekooli kogemus on üks parimatest kogemustest minu elus. Lisaks igapäevastele harivatele ja huvitavatele loengutele käisime kolmes ilusas rahvuspargis, meil oli pereõhtu, kus tutvusime kohaliku pererahva tegemistega, karaokeõhtu, rahvusvaheline tantsu- ja lauluõhtu, grillipidu Läänemere ääres, Valmiera linnas fotoorienteerumine, filmiõhtu jpm. Lisaks kõigile programmis ette nähtud tegevustele oli väga palju plaanivälist tegevust nagu ikka siis, kui suur hulk noori kokku saavad 🙂 Kes murdis esimestel päevadel jalaluu (jäähallis, tüdruk oli Portugalist ja uisutas esimest korda), mina isiklikult tegin politseiga koostööd ja aitasin tabada paar pätti ja peale kahte nädalat oli tervel linnal teada, et rahvusvaheline suvekool Valmieras toimub. Väga, väga palju uusi ja häid sõpru, tuttavaid ja võib-olla isegi armastus…
Sellised projektid muudavad Midagi hinges! 🙂
 

Maria Martin Sisearhitektuur Portugal, Lissabon Universidade Lusófona de Humanidades e Tecnologias 2010/2011 õ/a kevadsemester

Lissabon on tõenäoliselt üks parimaid kohti, kus elada ja õppida ERASMUS’e tudengina. Lõunamaine linn on ilus ja uhke. Lissaboni jõudes leiad eest palmid, lossid, kitsad tänavad, sõbralikud inimesed, nädalavahetused mis ei lõppe isegi esmaspäeval, tohutu hulk traditsioonilisi üritusi lisaks Erasmuse tudengitele ettenähtud väljasõidud, peod, ekskursioonid ja nii palju kõike muud.
Need 5 kuud, mida veetsin Portugalis on kindlasti senimaani üks väärtuslikumaid kogemusi minu elus. Sain tuttavaks väga paljude äärmiselt erinevate ja huvitavate inimestega. Nii mõnegagi hoiame siia maani sidet, oleme üksteisel külas käinud ning korraldanud kokkutulekuid, mis sest et tagasi tulemisest on möödas vaid mõned kuud. Kui päris aus olla siis kujunes välja grupp inimesi keda kutsume oma „Erasmuse perekonnaks“.Ka õppida oli huvitav. Lähenemine joonistamise ja kunsti ajaloo õpetamisele erines veidike siinsest. Lisaks muidugi saimepalju targemaks Portugali kultuuri ja ajaloo kohapealt. Õppejõud olid abivalmis ja vastutulelikud.
 

Jane Änilane Rahvusvahelised suhted Läti, Riia Riia Stradinš Ülikooli 2010/2011 õ/a sügissemester

Viibisin Erasmuse üliõpilasvahetuse raames 5 kuud Riias, Stradinš Ülikoolis. Hindan seda kogemust väga –  kaasüliõpilased olid võrratud ja õppejõud tasemel. Kuna Erasmuse programmis propageeritakse sihtriigi kultuuri tundma õppimist, siis positiivne elamus ongi Riiaga nn “üheks saamine”. Riias on absoluutsel võrratu elada, kaunis vanalinn ja Juugendstiilis eeslinn. Seda täiustab väga mitmekülgne meelelahutusvõimalus. Kindlasti tasub haarata võimalusest õppida Riias. Sain sealt palju sõpru ja tuttavaid, kellega siiani toredat koosveedetud aega meenutame.